AUSTROTHERM EPS Isı Yalıtım Levhası ile Pasif Ev Temel Duvarı Isı Yalıtımı

Austrotherm ve Ekho Mimarlık tarafından Ağustos 2016 tarihinde Ankara- Etimesgut’ta başlatılan Pasif Ev yenileme projesinde Austrotherm’in çeşitli kalınlıklarda yüksek yoğunluklu ısı yalıtım levhaları kullanılmaktadır. İlk olarak Temel Duvarlarının ısı yalıtımı ile işe başlanmıştır.

Bu bültenimizde, bir Pasif Ev Yenileme Projesinde “Temel Isı Yalıtımı uygulamamızı sizinle paylaşıyoruz.

UYGULAMA ADIMLARI

  1. Temel Duvarı temele kadar kazılır.
  2. Temel duvarı üzerine 2 kat likit su yalıtım membranı uygulanır
  3. 2 Kat su yalıtım membranı üzerine 25cm’lik Austrotherm EPS ısı yalıtım levhası uygulanır.
  4. EPS ısı yalıtım levhası üzerine, likit su yalıtımı için, 2 kat fileli ince sıva uygulaması yapılır.
  5. Uygulanan ince sıva üzerine tekrar 2 kat likit su yalıtım membranı uygulanır.
  6. Son olarak su yalıtımı üzerine drenaj levhası uygulanır ve uygulama toprak dolgunun yerleştirilmesiyle tamamlanır.

 

AUSTROTHERM EPS ISI YALITIM LEVHASI UYGULAMASI İÇİN DETAYLAR

  Öncelikle toprak zemin ile temas eden temel duvarları temel betonuna kadar kazılır.

   Gerekli yüzey hazırlıkları yapıldıktan sonra; Isı yalıtımı yapılacak Temel duvarları üzerine bitüm-çimento esaslı iki (2) kat likit su yalıtım membranı uygulanır.

  Uygulaması tamamlanan likit su yalıtım membranı üzerine Austrotherm’in 25cm’lik 100kpa basma dayanımına sahip, 0,035w/mk ısı iletim katsayısı olan EPS ısı yalıtım levhası çimento esaslı yapıştırıcı duvara yapıştırılır.

  Temel duvarı üzerine yapılan Austortherm EPS 25cm ısı yalıtım levhasının uygulamasını takiben, üzerine tekrar su yalıtımı uygulaması yapılır. Ancak EPS levha üzerine yapılacak su yalıtımına uygun zemin oluşturma amacıyla önce 2 kat ince sıva aralarında alkali dayanımı yüksek file ile birlikte uygulanır ve sıvanın kuruma süresi kadar beklenir.


  Uygulanan 2 Kat fileli ince sıva üzerine bitüm-çimento esaslı 2 kat likit membran uygulanır. Böylelikle Austrotherm EPS ısı yalıtım levhasının arkasında-duvar ile temas eden yüzey ve önünde-toprak dolgunun geleceği yüzey için toplam 4 kat su yalıtımı yapılmış olur.


 Son olarak drenaj levhası su basıncını dengeleyecek şekilde kabarcıkları ısı yalıtımına dönük olarak uygulanır, temel duvarlarında ısı ve su yalıtımı uygulaması tamamlanır ve toprak dolgu yerleştirilir. Drenaj levhası ve su yalıtımı detayı, cephe bitiş sıvasının içinde kalır.

Austrotherm EPS Isı Yalıtım Levhası 25cm- Teknik Özellikler