Bilgi Üniversitesi Tasarım Grubu Öğrencileri Austrotherm Ürünlerini Tercih Etti

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Architectural Association (AA), 2016 Haziran ayında mimarların yenilikçi tasarım ve üretim süreçleri ile ilişki

kurmasını sağlayacak,uygulamalı öğrenim deneyimini öne çıkarılabileceği “AA İstanbul Visiting School“ adında bir eğitim merkezi ve araştırma platformu oluşturdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı AA İstanbul Visiting School 2016 platformuna farklı altyapılara ve eğitim durumlarına sahip yerli ve yabancı 45 kişi katıldı. Birinci sınıf mimarlık öğrencilerinden profesyonel hayata atılmış mimarlara uzanan, aynı zamanda mimarlık/ iç mimarlık/ endüstri ürünleri tasarımı gibi tasarımın farklı alanlarında ilerlemekte olan büyük bir gruptu.

Austrotherm ürünleriyle ilk kez bu platformda buluşan genç mimarlar özel programlar kullanarak Austrotherm EPS ürünleri ile prototipleme tekniklerini deneyimlediler.

AUSTROTHERM TÜRKİYE - SEPEV (Sıfır Enerjili Pasif Ev Derneği) Pasif Ev Projesini Başlattılar!

Austrotherm Türkiye, Sıfır Enerjili Pasif Ev Derneği (SEPEV) ile birlikte Ankara-Şehitali  Etimesgut’ta Pasif Ev Yenileme projesini başlattılar. SEPEV’in kurucu üyesi, Türkiye’nin ilk sertifikalı pasif ev tasarımcısı olan Mimar Tuğba Salman Gürcan önderliğinde başlatılan projede amaç; mevcut bir villayı pasif eve dönüştürüp, pasif ev sertifikasını almasının yanında evin bir kısmının pasif ev tasarımcıları için eğitim merkezi haline getirilmesi.

Ülkemizde tüketilen enerjinin %40’nının binalarımızda tüketildiği gerçeğinden hareketle, binaların pasif eve dönüştürülmesi vizyonuyla başlatılan projede ısı yalıtım ürünlerinin sponsorluğunu Austrotherm Türkiye aldı.

Pasif Ev yapıları, içerisinde ikamet edenlerin konforunu az miktarda enerji ile ısınma ve soğutma yaparak sağlamaktadır. Kullanılan enerji miktarıyla, Türkiye’ de bulunan günümüz standart binalarına oranla, ısıtma ve soğutmada %90'lara varan oranda tasarruf sağlamaktadır. Pasif Ev yapıları, gerekli olan oda sıcaklığına ulaşabilmek için, temiz havayı ısıtarak ya da soğutarak gerekli termal rahatlığı sağlayabilen yapılardır. Pasif Ev yapıları Almanya’daki Pasif Ev Enstitüsü’nün belirlemiş olduğu standartlar doğrultusunda tasarlanır ve inşa edilir. Daha sonra bu yapılar enstitünün vermiş olduğu standartlara uygun olmalarına bağlı olarak sertifikalandırılır.

 • Yüksek düzeyde ısı yalıtımı (Ud < 0.15 W/(m²K)
 • Son derece yüksek performanslı ve yalıtımlı pencere, kapı sistemleri (Up < 0.8 W/(m²K)
 • Hava sızdırmaz bina kabuğu (< 0.6 /h @50 Pa)
 • Isı köprülerinin oluşmasına engel mimari detay çözümleri (Ψ ≤ 0.01 W/(mK) [TbCrit]
 • Yüksek verimli, ısı geri kazanımlı mekanik havalandırma sistemi (≥ 75 verimlilik)

 Pasif eve dönüştürülecek binanın Temel, Çatı, Döşeme ve Duvarlarının ısı yalıtımında Austrotherm’in aşağıdaki ürünleriyle Pasif Ev Isı Yalıtımı sağlanmaktadır.

 • Austrotherm EPS Plus 25 cm, 16kg/m3
  (Pasif Ev Dış Duvarları Grafit Katkılı Isı Yalıtım Levhaları)     
 • Austrotherm EPS Plus 10cm, 16kg/m3
  (Pasif Ev Dış Duvarları Grafit Katkılı Isı Yalıtım Levhaları) 
 • Austrotherm EPS 25 cm, 20kg/m3
  (Pasif Ev Temel Duvarları Isı Yalıtım Levhaları)           
 • Austrotherm EPS 10cm, 20kg/m3             
  (Pasif Ev Bodrum Döşeme Isı Yalıtım Levhaları)       
 • Austrotherm EPS 25 cm, 20kg/m3
  (Pasif Ev Çatı Döşeme Isı Yalıtım Levhaları)