Mantolamada, Neden Gri Renkli EPS Daha Çok Tercih Ediliyor?

Gri EPS Isı yalıtım ürünleri Mantolama’da en çok kullanılan ısı yalıtım levhalarıdır. Peki neden?

Bilindiği üzere mantolama sisteminin amacı bina dış duvarlarında ısı yalıtımı yaparak bina duvarlarından ısı geçişini azaltmak ve bu sayede binanın daha az ısıtma veya soğutma enerjisi kullanarak enerjiden tasarruf sağlamasını sağlamaktır. Diğer bir faydası da; binanın ısınma için kullandığı doğalgaz, petrol gibi kaynakları yakması neticesinde atmosfere saldığı karbondioksit gazının miktarını azaltarak havayı-çevreyi korumayı sağlamaktır.

Ülkemizde yapılan mantolama uygulamalarında genel olarak EPS, XPS ve Taşyünü ısı yalıtım levhaları kullanılmaktadır. Peki hangisi daha iyidir? Aslında bu sorunun cevabı tek başına aralarından bir tanesi iyidir olamaz. Her 3 ısı yalıtım levhasının da birbirine göre güçlü ve zayıf yanları vardır. Ancak üçü de standartlarını karşıladıkları sürece mantolamada rahatlıkla kullanılabilir. Bu ısı yalıtım levhaları aşağıda en temel 2 kritere göre karşılaştırılmıştır.  Maliyet - Performans.

EPS, XPS, Taşyünü ısı yalıtım levhalarından piyasada en çok kullanılan tipleri temel alınıp; ürünlere ait ısı iletim katsayıları, kalınlıkları ve yoğunlukları dikkate alınarak Rt-Isı Geçirgenlik Dirençleri hesaplanmıştır. Bilindiği üzere bir ısı yalıtım levhasının Isı Geçirgenlik Direnci ne kadar yüksek ise ısı yalıtım performansı ve getireceği tasarruf o kadar yüksek olur.

  • 16 kg/m³ yoğunluklu 4cm Gri EPS ısı yalıtım levhasının Rt-Isı Geçirgenlik Direnci 1,25m²K/w iken
  • 30 kg/m³ yoğunluklu 4cm XPS ısı yalıtım levhasının Rt-Isı Geçirgenlik Direnci 1,14 m²K/w
  • 150 kg/m³ yoğunluklu 4cm Taşyünü ısı yalıtım levhası Rt-Isı Geçirgenlik Direnci 1,00m²K/w
  • 16 kg/m³ yoğunluklu 4cm Beyaz EPS ısı yalıtım levhasını Rt-Isı Geçirgenlik Direnci 1,00m²K/w

  • Gri renkli EPS’nin diğer ısı yalıtım levhalarına göre performans farkı ortadır.


Peki maliyet farkı nedir?
 Nakliye maliyeti katılmadan yukarıda verilen 4 çeşit ısı yalıtım levhasını fabrika teslim birim fiyatlarını karşılaştırırsak;

  • 16 kg/m³ yoğunluklu 4cm Beyaz EPS ısı yalıtım levhası (m³ fiyatı)   81 birim
  • 16 kg/m³ yoğunluklu Gri EPS ısı yalıtım levhası             (m³ fiyatı)   100 birim
  • 30 kg/m³ yoğunluklu XPS ısı yalıtım levhası                    (m³ fiyatı)   153 birim
  • 150 kg/m³ yoğunluklu 4cm Taşyünü ısı yalıtım levhası    (m³ fiyatı)   217 birim

Maliyet kıyaslamasında Beyaz EPS en ucuz gözükse de bu analize ürünlerin ısı yalıtım performansları ile birlikte bakmak gerekli;

  • 16kg/m³ yoğunluklu Gri EPS ısı yalıtım levhası; Beyaz eps’den 19 birim daha pahalı ancak performans olarak %25 daha iyi ısı yalıtım performansı sunuyor. 30 yoğunluklu XPS’e göre %35 daha ucuzken, ısı yalıtım performansı olarak %10 daha iyi yalıtım fırsatı sunuyor. 150 Yoğunluklu Taşyünü Isı yalıtım levhasına göre ise %25 daha iyi ısı yalıtımı performansını, Taşyünü levhanın fiyatının yarı fiyatına sunuyor.


Sonuç olarak diyebiliriz ki, ülkemizde yapılan mantolama uygulamalarında 16 Yoğunluklu Gri renkli EPS ısı yalıtım levhaları maliyet ve performans farkından dolayı daha çok talep edilmektedirler.