Teras Çatı

Ters Teras Çatı Isı Yalıtımı uygulamasında su yalıtımı, ısı yalıtımı altında kalır. Altta su yalıtımı vardır, onun üzerinde ısı yalıtımı uygulaması vardır. Öncelikle teras çatıda %1 veya %2 eğim olacak şekilde gider yerleri dikkate alınarak eğim betonu atılır. Atılan eğim betonu üzerine öncelikle bitümlü su izolasyon malzemesi uygulanır. Uygulanan sürme esaslı su izolasyon malzemesi üzerine Austrotherm EPS ısı yalıtım levhası, su izolasyon malzemesi üzerine yapıştırılmadan serbestçe ancak levha aralarında boşluk kalmayacak şekilde şaşırtmalı olarak uygulanır. Uygulanan Isı yalıtım levhaları üzerlerinden gelebilecek yabancı maddelerin levhalar arasından derzlerine girmesini engellemek üzere su buharı geçişine engel oluşturmayan en az 150gr/m2 polyester keçe veya benzeri amaçlar için üretilmiş filtre katmanı görevi görecek malzeme levhalar üzerine serilir.

Isı yalıtımı yapılan teras;

Üzerinde gezilebilen teras ise, ısı yalıtım levhası üzerine koruyucu tabaka (150gr/m2 polyester keçe veya benzeri malzeme) serilir ve üzerine en az 5cm’lik koruma şapı atılır. Koruma şapı üzerine ise yüzey kaplama malzemesi uygulanarak, uygulama tamamlanır.

Ters teras ısı yalıtımı uygulamasında su izolasyonu amacıyla sentetik örtülerin kullanılması halinde; ısı yalıtım malzemesine solvent geçişini önlemek amacıyla sentetik örtü üzerine ayırıcı tabaka yerleştirilmeli, sonra Austrotherm EPS ısı yalıtım levhası uygulanmalıdır. 

Üzerinde gezilemeyen teras ise, uygulama sonrasından Austrotherm EPS 100 ısı yalıtım levhalarının uçmasını veya fiziksel etkiler ile hareket etmesini engellemek üzere çakıl serillir. Bu amaçla kullanılacak olan çakıl; güneş ışınlarını yansıtan açık renkli en az 5cm kalınlığında (Ø 16- Ø 32) mm arası uygun kalınlıkta, yuvarlak, yıkanmış ve elenmiş dere çakılı olmalıdır.