Neden Isı Yalıtımı ?

Temelden çatıya ısı yalıtımı şart! Yalıtım bir harcama değil insana ve çevreye yapılan yatırımdır. Yalıtım için 6 Neden:

1. Enerji Tasarrufu

Isı yalıtımı yapılmamış bir binanın temel, çatı ve cephesinde oluşan toplam ısı kaybı %70’ den fazladır. Austrotherm ısı yalıtım ürünleri ile her yıl yüksek oranda enerji tasarrufu elde edilebilir. Yalıtım ürünlerinin amortisman süresi (finansmana bağlı olarak) bir ile sekiz yıl arasında değişiklik gösterir. Doğru ürün ve uygulama ile yapılan mantolamada % 50 enerji tasarrufu sağlayabilir, hatta bu oran pasif evlerde % 85’ e kadar çıkabilmektedir. 

2. Evin Değeri Artar

Kendi dört duvarımız en önemli yaşam hedeflerimizden birisidir. Gayrimenkul, mülkiyeti özellikle de ekonomik belirsizlikler zamanında değerli bir yaşam dayanağıdır. Isı yalıtımı sayesinde, bir evin değeri daha da artabilmektedir. Enerji kaynaklarının kıt ve enerji fiyatlarının hızla artan durumu karşısında, dış cephe, çatı ve tavanlara uygulanan ısı yalıtımı, binalar için en önemli değer koruma tedbirlerinden biri haline gelmektedir. 01.01.2011 tarihinde zorunlu hale gelen Enerji Kimlik Belgesi, binaların enerji verimlilik seviyelerini örneğin buzdolaplarında olduğu gibi bir renk sistemi ile tanımlamaktadır. Tüm binaların enerji kimlik belgesi alması sonrası konut satın alınırken veya kiralanırken dairenin bulunduğu apartmanın enerji kimlik belgesine bakılacak hareket edilecek. Zira enerjiyi çok tüketen yalıtımsız binalara düşük enerji sınıflarından dolayı bir takım yaptırımlar gelecektir. Bu yaptırımlar da binanın değerini etkileyecektir.

3. Konforlu Yaşam Alanları

Evinizde konforlu ve sağlıklı yaşam ortamı sağlamak için sadece dekorasyon ile renk uyumu yetmez, aynı zamanda oda sıcaklığı, çevre yüzeylerin ısısı ile nem oranı da önemlidir. Soğuk kış aylarında, eski ve yalıtımsız bir binada oda sıcaklığı ile odanın dış duvarlarının iç yüzeylerindeki sıcaklı arasında önemli farklılıklar oluşabilmektedir, bu farkı oda iç duvarlarına dokunarak da hissedebilirsiniz.

(ör: Dış ortam -2°C , İç ortam +21°C )

Bu durumlarda pencereler sıkı sıkıya kapalı olsa bile oda içinde hafif bir soğuk hava esintisi hissedersiniz. Austrotherm ısı yalıtım malzemeleri ile yalıtılmış bir bina, yaz- kış ideal oda sıcaklığına sahip olur. Çünkü oda duvarları bina dışından güvenli bir şekilde yalıtılmış olur. Böylece, oda içindeki ısı duvarlardan dışarıya taşınmaz ve oda sıcaklığınız korunmuş olur. Bunun neticesinde odada ısınmak için daha az yakıt tüketirsiniz. Austrotherm EPS ısı yalıtım levhaları ile yapılan doğru yalıtım uygulaması ile aynı zamanda sağlığa zarar verici küflenme riski de en aza indirilmiş olur.

4. Güvenli Olmayan Enerji Kaynaklarından Bağımsız Olmak

Enerjide dışa bağımlı ülkeler zaman zaman enerji krizi yaşamak durumundadırlar. Isı yalıtımı kıt enerji kaynaklarının yönetimi için en etkili yollardan biridir, zira enerji giderlerinden tasarruf sunmaktadır. Austrotherm yalıtım malzemeleri de bu sayede güvensiz enerji kaynaklarından bir bağımsızlık sağlamaktadır.

5. Çevrenin Korunması

Çok önemli bir çevre problemi olan CO2-emisyonlarının üçte biri ısınma için kullanılan yakıtlardan kaynaklıdır. Mevcut ve yeni binaların Austrotherm ile yalıtılması sayesinde daha az yakıt kullanılacağından hava kirliliği ve küresel ısınmanın önlenmesinde önemli adımlar atılmış olunuyor. 

6. Yaz aylarında Ferahlık

Doğru malzeme ile doğru ısı yalıtım uygulaması, kışın evinizi sıcak tutar, yazın ise yapı elemanları üzerinden dışarıdaki sıcak havanın- ısının içeri girmesini engeller. Ayrıca bir binanın soğutulması, ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirdiği için sıcak iklim bölgelerinde de mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır.