Şahıs Villası Seyir Terası İnşaatı Derepazarı/Rize Dayanma Yapısız Hafif Dolgu İmalatı

Rize Derepazarı’nda inşa edilen bir şahıs villasının arka cephesinde 20 kg/m³ yoğunlukta toplam 100 metreküp Austrotherm geoBLOCK®kullanılarak bir seyir terası imal edilmiştir.

Austrotherm geoBLOCK® granüler polistiren boncukların ön şişirme ve kalıplanması neticesinde üretilen, geoteknik mühendisliği uygulamalarında kullanılan, hafif ve kapalı gözenekli yapıya sahip genleştirilmiş polistiren (EPS) bloktur. EPS Blok, oturma ve taşıma gücü sorununa karşı herhangi bir zemin iyileştirme yöntemine gerek duyulmaksızın inşaat mühendisliği uygulamalarında dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Rize Derepazarı’nda bir şahıs villasının muhteşem bir çaylık manzarasına sahip arka cephesinde 20 metre uzunluğunda, 2.7 metre genişliğinde bir seyir terası imal edilmesi talep edilmiştir. Söz konusu villa geleneksel yapı malzemeleri ve ekipmanın mobilizasyonu için elverişsiz bir konumda yer almaktadır. Bununla birlikte, geleneksel dolgu malzemeleri ile 90° eğimli (dik) yüzeye sahip bir dolgu imalinden önce bir dayanma yapısının imal edilmesi gerekmektedir. Uygulama sahasında bir dayanma yapısının imalinin hem maliyet bakımından hem de hareket kabiliyetinin kısıtlı olması nedeni ile sıkıntı yaratacağı düşünülmüştür. Buradaki uygulamada akılcı bir yaklaşım ile seyir terası dolgusunun Austrotherm geoBLOCK®lar kullanılarak imal edilmesine karar verilmiştir. Austrotherm geoBLOCK®, zemin dolgunun aksine, kendini tutabilen bir malzemedir; dolayısı ile Austrotherm geoBLOCK®’lar ile bir dayanma yapısına gerek duyulmaksızın 90° eğimli (dik) yüzeye sahip bir dolgu imal edilebilir. Buradaki uygulamada 20 kg/m³ yoğunlukta toplam 100 metreküp Austrotherm geoBLOCK® kullanılarak seyir terası hem kolay hem de hızlı bir biçimde imal edilmiştir. Austrotherm geoBLOCK®ların yerleştirilmesinin ardından dolgunun üzerine 20 cm kalınlığında bir döşeme imal edilmiş ve korkulukların montajının ardından imalat tamamlanmıştır.