Tarihçe

Austrotherm, ısı yalıtım ürünleri alanında uzman, yüksek kalitede yenilikçi ürünler üretme ilkesini benimsemiş, ısı yalıtım sektöründe Avrupa’nın öncü kuruluşlarından birisidir. Firma 1953 yılında, Avusturya'da straforu ilk üreten kişi olan Oswald Nowotny tarafından kurulmuştur. Austrotherm, Baumit, Wopfinger ve Murexin firmaları gibi  Schmid-Industrie-Holding’ e bağlı bir firmadır.  

1953

Avusturya’nın ilk strafor üreten girişimcisi olarak bilinen Oswald Nowotny’nin Viyana’da bu işe başlangıcı 1953 yılına dayanmaktadır. Oswald Nowotny, straforu ilk olarak dekorasyon alanında manken ve büstlerin üretiminde kullanmıştır.Teknik terimi ” Strafor “ olan genleştirilmiş polistiren (EPS), kuruluş yılından bir sene önce Alman kimya şirketi BASF tarafından geliştirilmiştir.

1964

Nowotny,kısa sürede, piyasada mükemmel ısı yalıtım özelliği ile yüksek potansiyele sahip straforu üretebileceği bir tesis geliştirdi. 1964 yılında artan talep üzerine Avusturya/ Purbach’da yılda 30.000m3 kapasiteye sahip ilave bir levha fabrikası kurdu. 80’li yılların başına kadar artan talep bu şekilde karşılandı.

1980

1980 yılında Nowotny firması, Avusturya / Wopfing’ de taş ve kireç fabrikalarına sahip Friedrich Schmid tarafından satın alındı. Nowotny firması,o dönemde yaklaşık 18.000 m³ satış hacmi ile 945.000 Avro ciro kaydetti. Yaşanan iki petrol krizi ve buna bağlı olarak yaşanan fiyat dalgalanmaları özellikle ısınma ve ısı yalıtımında enerji tasarrufunu gerekli kıldı. Nowotny EPS ısı yalıtım levhaları mükemmel yalıtım özelliği sayesinde inşaat sektöründe yüksek kaliteli yalıtım malzemeleri olarak kabul gördü. Artan talepten ötürü Friedrich Schmid şirketi devraldıktan sadece 2 yıl sonra kapasite artırımı yapmak durumunda kaldı.

1982

Nowotny firması, artan talebi karşılamak için kapasite artırımını Avusturya/ Pinkafeld bölgesinde bulunan bir strafor fabrikasını devralarak yapmıştır.

1990

Nowotny firması, Avusturya/ Pinkafeld bölgesindeki fabrikaya yaklaşık iki sene içerisinde en az 4 milyon Avro yatırım yaptı ve fabrikayı modern bir üretim tesisine çevirdi. 1990 yılında ise diğer ikinci fabrikası olan Purbach fabrikasında kısaca XPS olarak bilinen Ekstrüde Polistiren Köpük üretimini başlattı. O zamana kadar Avusturya’da XPS malzemesi üretimi yapılmıyor ve dünya piyasasına hakim kimya firmalarından ithal ediliyordu. Purbach fabrikasında XPS ürünün üretim teknolojileri çok gizli tutuldu. Hedef pembe XPS Levhaları üretmekti. Bu hedefe üretim tesisi ile ilgili yapılan kapsamlı araştırmalar ve değişiklikler neticesinde kısa sürede ulaşıldı. Böylece Nowotny firması, Avusturya’nın tek XPS üreticisi oldu.

1991

1991 yılında Macaristan’da bulunan Austrotherm Györ firması, Nowotny yalıtım malzemeleri firmasının %100 bir iştiraki olarak faaliyetlerini sürdürmeye başladı. Austrotherm, bu iştirak ile batı hammaddeleri kullanarak Macar pazarında yüksek kaliteli EPS ısı yalıtım levhaları üretmeye başladı.

1993

Nowotny yalıtım malzemeleri firması, 40. yıldönümü kutlamaları kapsamında Burgenland eyalet valisi tarafından ülke nişanına layık görüldü.

1993

1993 yılında Polonya/ Oswiecim’de Austrotherm Polonya firması kuruldu. Kattowitz’ den yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunan bu lokasyon yaklaşık 4 Milyon nüfuslu bir havza alanına sahiptir.

1994

Nowotny yalıtım malzemeleri firmasının adı, dünya pazarında tek bir isim altında faaliyetlerini sürdürmek adına 1994 yılında Austrotherm GmbH olarak değiştirildi.

1995

Avusturya/Purbach fabrikası, 1995 yılında yeni XPS üretim tesisi ile tam kapasite faaliyete geçti. Austrotherm firması, Avusturya/ Purbach ve Pinkafeld bölgelerine önemli derecede ekonomik canlılık kattı. Yüksek kaliteli ürünlerin üretilmesinden ve Avusturya ekonomisine sağladığı kazançlarından dolayı Austrotherm fabrikaları, 02 Ekim 1995 tarihinde gerçekleştirilen bir tören ile Burgenland Ticaret Odası Başkanı Franz Kröpf tarafından Avusturya Cumhuriyetinin ulusal amblemi verildi.

1997

1997 yılı Kasım ayının başlarında Doğu Avrupa’da üçüncü Austrotherm EPS fabrikası faaliyete geçti. Slovakya/Bratislava’nın kuzey eteklerinde sadece modern bir EPS üretim tesisi değil aynı zamanda depo alanı ile ofis alanları da kuruldu ve modernize edildi.

1998

Austrotherm Avusturya, ilk ısı yalıtım malzemesi üreticilerinden biri olarak 27.05.1998 tarihinde ISO 9001- sertifikası aldı ve böylece firma ilkelerinden biri olan kalite felsefesini belgelemiş oldu. Belge için aranan şartlar ve yapılması gereken hazırlıklar çok kısa bir sürede tamamlandı.

1999

Austrotherm Polonya,1999 yılının Temmuz ayında ikinci EPS fabrikasını faaliyete geçirdi.

1999

1999 yılının Ağustos ayında Austrotherm mühendislerinin üstün çalışmaları sayesinde piyasaya yeni nesil yalıtım levhaları sunulmuştur. Hücre içeriği havadan oluşan bu yeni "AUSTROTHERM XPS TOP" ürünü ekolojik gereksinimleri karşılamıştır. Yapılan yatırımın büyük bir çoğunluğu araştırma, geliştirme ve çevre koruma için ayrılmıştır. Yeni nesil ısı yalıtım levhası, çok iyi ısı yalıtım özelliği, yüksek mukavemet, yüksek nem direncine sahip ve havadan oluşan hücre yapısı ile Avusturya iklim ittifakı belgelerinin ekolojik taleplerini tam olarak karşılamaktadır.

1999

1993 yılından beri firmada görev yapan Peter Schmid, 01.09.1999 tarihinden itibaren firmanın hissedar Genel Müdürü olarak görevine devam etti.

1999

1999 yılında Romanya/ Bükreş’de Austrotherm EPS fabrikası kuruldu. EPS fabrikası Bükreş’in kuzey eteklerinde 12.000 m² büyüklüğünde bir alana kuruldu. Fabrikanın yıllık kapasitesi 400.000 m³ olarak planlandı.

2001

Macaristan/ Budapeşte’nin yaklaşık 80 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Gyöngyös şehrinde Austrotherm grubunun ikinci Macar EPS fabrikası faaliyete geçti. İkinci fabrika 26.000 m² alana kurulu, 20 çalışana sahiptir. Grup şirketleri arasında en verimli ve en modern fabrika olan ikinci Macar fabrikası 600.000 m³/ yıl kapasiteye sahiptir.

2003

2003 yılında Sırbistan/ Belgrad şehrinin 80 kilometre güneyinde bulunan Valjevo’da yeni ve çok modern bir EPS fabrikası kuruldu. Yeni fabrika 12.000 m² alana kuruldu ve en yeni Avusturya üretim teknolojileri ile donatıldı.

2003

Austrotherm firmasının 50. yıldönümü vesilesi ile Austrotherm firma sahibi Friedrich Schmid’e Burgenland eyaletinin onur nişanı verilmiştir.

2004

2004 yılında Bulgaristan/ Sofya’da Austrotherm EPS fabrikası kuruldu. Fabrika en yeni Avusturya teknolojileri ile donatıldı.

2005

2005 yılında Sırbistan’da Austrotherm XPS ürünlerinin Avusturya kalitesi ile üretimine başlandı ve böylelikle XPS fabrika sayısı 3’ye yükseltildi.

2006

2006 yılının Haziran ayında Romanya’nın kuzey doğusunda bulunan Horia’da ikinci Austrotherm EPS fabrikasının açılışı yapıldı. Bu yatırım sayesinde Ukrayna ve Moldova ülkelerine ihracat yapma imkanı bulundu. Bu lokasyonda Austrotherm XPS üretimine ise 2008 yılında başlandı.

2007

Bosna Hersek’in kuzey batısında bulunan Bihac şehrinde Austrotherm BH d.o.o. şirketi kuruldu ve 2008 yılının başında modern EPS Fabrikası faaliyete geçti. Yatırım maliyeti 5 Milyon Avro olarak kaydedildi. Artık bu bölgeden Hırvatistan’ a ihracat yapma fırsatı doğmuş oldu. Ayrıca 2007 senesinde Austrotherm’in ürün gruplarından “ Austrotherm XPS TOP “ ürününe Avusturya çevre belgesi verildi.

2008

2008 yılında Türkiye / Kocaeli’nde EPS fabrikası faaliyete geçti. Yaklaşık 5 Milyon Euro yatırım yapıldı. Daha sonra Bulgaristan/Aitos’da ikinci Bulgar Austrotherm EPS Fabrikası açıldı. 2008 yılının Ekim ayında ise Macaristan/Szekszárd’da üçüncü EPS fabrikası büyük bir kutlama ile açıldı. Yıllık toplam 400.000 metreküp kapasiteye sahip Macar EPS fabrikasına toplam 5 Milyon Euro yatırım yapıldı.

2009

Austrotherm, Bratislava’da bulunan iştirakinin %100’ ünü devralarak Slovakya’da faaliyetlerini arttırdı.

2010

Avusturya / Pinkafeld fabrikasında üretilen Austrotherm EPS PLUS (gri) yalıtım levhaları için yatırım yapıldı. Yeni reklam kampanyası “THERMA” ile ürünün satışlarında artışlar sağlandı. Ayrıca Avusturya/ Purbach fabrikasında XPS levhalarının üretimi çeşitlendirildi. Yüksek basınç dayanımına sahip Austrotherm XPS TOP 50 ve 70 yalıtım levhaları geliştirildi. Genel merkez AR-GE bölümü ve Avusturya fabrikaları için toplam 7,7 Milyon Avro yatırım yaptı. Austrotherm yenilik gücü sayesinde Burgenland eyaletinin “Yenilik “ ödülüne layık görüldü. Hırvatistan / Zagreb’de ise bir satış iştiraki kuruldu.

2011

Gerald Prinzhorn, Austrotherm Grup Şirketlerinden ve Satış bölümlerinden yetkili Genel Müdür olarak göreve başlamıştır. Kurucu Genel Müdür Peter Schmid ile birlikte görev yapmaktadır.

2012

2012 yılında Doğu Bosna’da bulunan Samac’da bir EPS fabrikası devralındı. Bu sayede Austrotherm, Slovenya (Doğu Hırvatistan)’ ya ihracat yapma fırsatı buldu. Ayrıca Avusturya / Pinkafeld ve Purbach fabrikalarında enerji verimli üretim optimizasyonu için 8 milyon Euro yatırım yapıldı.

2013

Austrotherm Türkiye’nin ikinci fabrikası Ege bölgesinde Manisa/Turgutlu’da faaliyete geçti. Almanya/Wittenberge’de bir XPS- Fabrikası kuruldu. Haziran ayında Austrotherm’in 60. yıl kutlamaları çerçevesinde kurucu Genel Müdür Peter Schmid’ e Vali Hans Niessl tarafından Burgenland eyaletinin “ Komutan Haç’ı” verildi.

2014

Austrotherm,Avusturya / Pinkafeld fabrikası iklim ittifak işletmesi belgesine hak kazandı.

2014

Austrotherm Türkiye’de, 1. EPS Üretim Tesisini İncesu/Kayseri’de faaliyete geçirdi.

2015

Austrotherm, ISO 14001 gereğince çevre yönetim sistemini ve ISO 50001 gereğince enerji yönetim sistemi uygulamasına geçti. Şirket, IG Pasif Ev Almanya ve Avusturya derneklerine üye oldu.

2016

Austrotherm Türkiye’de, 2. EPS Üretim Tesisini Polatlı/Ankara’da faaliyete geçirdi.

2017

Wittenberge/Almanya'ya XPS fabrikası yatırımı (7 Milyon Avro). Kasım ayında Arad/Romanya'ya 3. EPS Isı Yalıtım Fabrikası yatırımı.

2017

Austrotherm Türkiye’de, 2. EPS Üretim Tesisini Yenişehir/Diyarbakır‘da faaliyete geçirdi.

2018

Austrotherm Türkiye, 3. EPS fabrikasını Arsin/Trabzon’da faaliyete geçirdi.

2018

Austrotherm Türkiye, Sincan / Ankara Fabrika faaliyete geçti.