AUSTROTHERM PASİF EV MANTOLAMA UYGULAMASI

Sıfır Enerjili Pasif Ev Derneği (SEPEV) ile birlikte Ankara- Etimesgut’ta başlattığımız Pasif Ev Yenileme projemizde Temel Duvarları ısı yalıtımı tamamlandı. Şimdi de dış cephe ısı yalıtımı uygulamasını tamamladık.

Austrotherm EPS Plus 25cm kalınlığında, 0,032 W/mK ısı iletim katsayısına sahip ürünümüzle Mantolama uygulamasına başlamadan önce yüzey hazırlığı yapıldı. Pasif eve dönüştürülecek olan binanın mevcut 5cm kalınlığında olan dış cephe ısı yalıtımı uygulaması tamamen söküldü.

Cephe yüzeyindeki gevşek cephe parçaları onarıldı, kırık ve çatlaklar, yapısal tamir harcıyla tamamen dolduruldu, yüzeyde yapışmayı, tutunmayı önleyecek eski kaplama, harç artıkları temizlendi ve yüzey mantolama uygulamasına hazır hale getirildi.

Yüzey Hazırlığı Uygulaması tamamlandıktan sonra Mantolama uygulamasında kullanılacak ürünler hazırlandı.

 Austrotherm EPS Plus Isı Yalıtım Levhası 25cm
 Isı Yalıtım Levhası Yapıştırma Harcı 25kg
 Isı Yalıtım Levhası Sıva Harcı 25kg
 Alkali dayanımı yüksek cam elyaf esaslı donatı filesi 160gr/m2
 31 cm. çelik çivili dübel- 25cm kalınlığında EPS ısı yalıtım levhasına göre uzunluğu seçilmiş.
 PVC-Alüminyum köşe Profili
 Denizlik Profili
 Alüminyum – PVC Damlalık Profili
 Fileli Fuga Profili
 Dilatasyon Profili
 Dekoratif mineral sıva
 Dış Cephe Boyası

Uygulamada kullanılan Austrotherm EPS Plus 25cm ısı yalıtım levhası CS(10) 70 kPa basma dayanımına sahip olup, içerdiği grafit katkı sayesinde güneş ışınlarını hem emerek, hem de yansıtarak ısı yalıtımı sağlamaktadır. Bu anlamda diğer Karbonlu EPS ısı yalıtım levhalarına göre daha yüksek ısı yalıtım performansı sunduğu için pasif ev yenilemesinde kullanılmıştır.

Temel Duvarlarına uygulanan 25cm kalınlığında Austrotherm EPS ısı yalıtım levhası üzerine devam edecek şekilde aynı kalınlıkta Austrotherm EPS Plus 25cm Grafit Katkılı ısı yalıtım levhası çatı katına kadar cepheye uygulandı. Daha yüksek yoğunluğa sahip, temel duvarına uygulanmış olan ısı yalıtım levhaları su basman yüksekliğine kadar devam ettirilerek zedelenmelere karşı önlem alındı. Uygulamada kullanılan yapıştırma harçları ile 25cm’lik EPS ısı yalıtım levhaları öbekleme metoduyla cepheye yapıştırıldı. Yapıştırıcının kuruması beklendikten sonra dübelleme işlemine geçildi. Rüzgar yüklerine karşı kullanılan 31 cm’lik çelik çivili dübeller, binanın hava sızdırmazlığına zarar vermemek için, Türkiye’deki diğer uygulamalardan farklı olarak, optimum sayıda uygulandı. Mevcut binaya ait zayıf cephe hareketleri 10 cm kalınlığında Austrotherm EPS Plus ısı yalıtım levhalarıyla kaplandı. Böylece ısı köprülerine karşı önlem alınırken zamanla karşılaşılabilecek montaj problemlerine karşı uygulama korunmuş oldu.

Dübel uygulamasını takiben fileli ince sıva uygulamasına geçildi. Çimento esaslı mantolama sıva harcı ile alkali dayanımı yüksek cam elyaf donatı filesi birlikte uygulandı. Birinci kat ince sıva uygulamasını takiben cam elyaf donatı filesi sıvanın içine yerleştirildi ve hemen ardından ilk kat sıvanın kurumasını beklemeden biraz daha kalın bir sıva uygulaması ile ikinci kat sıva uygulandı. Böylece iki kat fileli sıva uygulaması tamamlandı.

İnce sıva uygulaması tamamlandıktan sonra cepheyi yağmur, kar gibi iklim şartları ve fiziki şartların sonuçlarından korumak için mineral esaslı dekoratif sıva uygulamasına geçildi. Uygulama son kat dış cephe boyası uygulaması ile tamamlandı.

Austrotherm EPS Plus Isı Yalıtım Levhası 25cm- Teknik Özellikler