Mantolamada Tercih Noktası; Grafit Katkılı Eps mi? Karbonlu Eps mi?

Genleştirilmiş Polistren’den üretilen Isı Yalıtım Levhaları diğer bir deyişle EPS ısı yalıtım levhaları ülkemizde son 10 yılda bina ısı yalıtımında çok daha fazla tüketilmeye başlandı. Özellikle Gri renkli olanları.

Peki, her gri renkli ısı yalıtım levhası yeterince iyi midir? Gözümüz kapalı bu ürünleri seçebilir miyiz?

Öncelikle; binamızda kullanacağımız ürün ne olursa olsun Yapı Malzemeleri Yönetmeliğine uygun ve CE belgeli, TSE kalite belgesi olan ürünleri seçmeliyiz.

Mantolama’da kullanılan 2 tip gri EPS ısı yalıtım levhası var. Biri karbonlu, diğeri ise Grafit katkılı EPS ısı yalıtım levhaları. İlk bakışta ikisi de aynı gözükse de aslında aralarında ciddi performans farkı vardır.

Mantolamada kullanılacak EPS ısı yalıtım levhası gereken esneklikte ve ustanın rahatça uygulayabileceği mukavemette olmalıdır. Keserken dağılmamalı, parçalara ayrılmamalıdır. Grafit Katkılı EPS ısı yalıtım levhaları tam da bu gerekleri sağlamaktadır. Hem yeterince esnek, hem gerektiği kadar mukavemetli, hem de ısı yalıtım performansları Karbonlu EPS ısı yalıtım levhalarına göre daha iyidir. Çünkü grafit katkılı EPS ısı yalıtım levhaları güneş ışınlarını hem emerek hem de ileterek ısı yalıtımı sağlarken, Karbonu EPS ısı yalıtım levhaları sadece güneş ışınlarını emme görevi görüp, yansıtmazlar, bu nedenle için ısı yalıtım performansları Grafit katkılı EPS’lere göre daha düşüktür. Ayrıca; karbonlu EPS ısı yalıtım levhaları rengi daha siyah, yüzeyleri daha serttir. Daha az esnek oldukları için uygulama esnasında veya kesim esnasında kırılma olasılıkları daha yüksektir.

Austrotherm EPS Plus Isı Yalıtım Levhası içerdiği Grafit katkısı sebebiyle mantolama ustalarının beklentilerini tam olarak karşılamaktadır.