Mantolama Yaptırmadan Önce Yapılması Gerekenler

Binanızın mantolamaya ihtiyacı olduğunu tespit ettiniz, peki şimdi kime mantolama yaptıracağınızı, hangi paketle mantolama yaptıracağınızı nasıl seçeceksiniz? Aşağıda verilen birkaç tavsiye doğru malzeme seçiminde doğru karar vermenize yardımcı olacaktır.

1.     Binanızın mantolamasında kullanacağınız mantolama paketinin ETAG004 ve/veya TS EN 13499 belgelerinin olup olmadığını kontrol edin.

2.     Mantolama paketini oluşturan ürünlerin her birinin TSE ve CE belgesi olup olmadığını kontrol edin.

3.     Mantolama uygulamasını yaptıracağınız firmanın referanslarını kontrol edin. Daha önce iş yaptığı müşterilerden birini arayarak firmanın yaptığı mantolama uygulamasından memnun olup, olmadığını sorgulayın.

4.     Mantolama yaptırmadan önce binanızın enerji kimlik sınıfını bilmeniz lazım. Binalara enerji kimliğini sadece Enerji Verimlilik Danışmanlık şirketleri verebilir. Bu şirketlere www.eie.gov.tr web adresinden ulaşabilirsiniz. Önce bina enerji sınıfınızı öğrenin sonra mantolamada kullanmanız gereken ısı yalıtım levhası kalınlığını belirleyin. Ayrıca, binanıza yaptıracağınız mantolama sonrası bina duvarlarındaki ısı yalıtım değerlerinin TS 825 standardına uygun olacağı konusunda uygulamacı firmadan garanti alın. Binanıza yaptıracağınız mantolama sonrası duvarlardaki ısı geçirgenliği TS 825 standartlarını karşılamalıdır.

5.     Unutmayın 2017 yılı sonuna kadar yasa gereği Türkiye’deki tüm binaların yıllık ısıtma ve soğutma enerji tüketimlerini ve yıllık karbondioksit salınımlarını gösteren BİNA ENERJİ KİMLİĞİ alması gereklidir.

6.     Mantolamada kullanılan sıva filesinin ALKALİ dayanımlı ve CE etiketli olmasına dikkat edin. Alkali dayanımsız file kullanırsa sıvada çatlama riski vardır.

7.     Mantolama işi başladığı zaman binanızın bahçesine getirilen mantolama paket ürünlerinin onayladığınız teklifte belirtilen marka ve ürün isimleri ile aynı olup olmadığını kontrol edin.

8.     Web sitemizdeki “EPS ısı yalıtım levhalarının mantolama uygulaması” başlığı altındaki maddelere dikkat ederek binanızın mantolama uygulamasını kontrol edin.

9.     Mantolama paketinde bulunan tüm ürünlerin talimatlarında belirtildiği şekilde depolandığı, uygulama için hazırlandığı ve uygulandığını Mantolama uygulaması boyunca kontrol edin.

10.  Mantolama yaptırdığınız uygulamacı firmadan yaptığı uygulama için garanti alın. Ayrıca seçtiğiniz mantolama paketi için de ürün garantisi isteyin.

*** Uyarı, binanızın enerji sınıfını yükseltmek için sadece Mantolama yaptırmanız yeterli olmayabilir. Binanızın çatısı, bodrumu, pencereleri, sıcak su kazanı ve boruları, kalorifer tesisatlarını da yalıtmanız gerekir. ***